KOMPORÁLY MEDICAL
BUDAPEST
Dr. Komporály Éva
fizioterápia, mozgásszervi magánrendelés
IDŐPONTFOGLALÁS 06 30 703 4498 tel.számon , e-mail: dr.komporaly@gmail.com
Érkezés után kitöltendő a váróban található orvosi kérdőív, mely az Ön esetleges betegségeiről, aktuális gyógyszeres terápiájáról nyújt képet.
Kórelőzmény felvétele : a korábbi mozgásszervi panaszok és belgyógyászati betegségek, agyi-ér történések, műtéti beavatkozások feltérképezése (műtét, törés, rándulás, ízületi gyulladás)
Hozott képalkotó és labor leletek elemzése
Jelen panaszok: a fájdalom qualitatív felmérése, életmód (otthoni és munkahelyi), mozgásszervekkel kapcsolatos körülmények tisztázása
Megtekintés: tartás-, és járásvizsgálat, ízületi tengelyeltérések – mellkas, gerinc és az ízületek alaki vizsgálata
Funkcionális vizsgálat: gerinc funkcionális vizsgálata, kis-, és nagyízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka) mozgásterjedelmének és deformitásainak, tengelyeltéréseinek vizsgálattal
Perifériás idegek (neurológiai) vizsgálata: az ízületek működését végző izmok beidegzésének vizsgálata, az érző-, és mozgató reflexkör (saját és kóros reflexek) vizsgálata
A komplex mozgásszervi vizsgálat teljes időtartama körülbelül 20-30 perc.
A vizsgálat első részében feltérképezésre kerül a páciens hétköznapi mozgásvilága, a korábbi sérülések. A kapott információk alapján kiemelten vizsgáljuk az érintett testrészeket, de az elmondottaktól függetlenül is megvizsgáljuk a kezet (kézfej, csukló, könyök és váll), a lábat (lábfej, boka, térd, csípő ízület, izmok, szalagok és porcok), de a gerinc és a hát állapota, a test tartása is külön vizsgálat alá esik.
Sok éves gyakorlatot szerzett, tapasztalt szakember team vagyunk. Vizsgálatot követően lehetőség van helyben fizioterápia, masszázs, gyógytorna kivitelezésére.
Az állami egészségügyi ellátás aktuális helyzetére jellemző, hogy több nap (vagy akár hét) múlva kap időpontot a szükséges vizsgálatra. Nálunk Ön választja meg az időpontot ,viszonylag közeli pontokat tudunk adni
Az egészség után a második legfontosabb értékünk az idő, nálunk nincs várakozás és késő délutáni időpontok is rendelkezésre állnak, ami különösen fontos az aktív, dolgozó pácienseink esetében, így nem szükséges szabad napot áldozni a vizsgálatok, kezelések miatt
A páciensek kezelésekor különösen fontos számunkra a kedves bánásmód és a megkülönböztetett figyelem
A legmodernebb gyógyszeres terápiát igyekszem nyújtani betegeinknek, de emellett amennyire csak lehet nem-gyógyszeres gyógymódokat is alkalmazunk
GYÓGYSZERES TERÁPIÁK beállítása
Mozgásszervi kórképekben alkalmazható gyógyszeres terápiák formái röviden:
szájon át szedhető formák,
injekció, infúzió
külsőleg alkalmazható gyógyszeres pakolások.
A terápiák beállítása során elsősorban a biztonságos gyulladáscsökkentésre törekszem úgy a szájon át szedhető,
mint az injekciós formáknál.
Mozgásszervi betegségekben (akut, vagy krónikus) a nem –szteroid gyulladáscsökkentők világszerte a legnagyobb mennyiségben felírt gyógyszerek közé tartoznak, ráadásul az elmúlt években számos készítmény csökkentett dózisú formában vény nélkül is elérhetővé vált.
Gyógyszeres kezelések beállításánál ,különösen ha tartós, nagy dózisú alkalmazásra van szükség, mindenképpen alaposan fel kell mérni a beteg kardiovaszkuláris( szív- érrendszeri) és gasztriális rizikóját.
Sok esetben nem könnyű feladat ez, első konzultáció alkalmával nem biztos, hogy eldöntésre kerül a tartós szedésre kijelölt szer.
Az aktív fájdalomcsillapítás körébe soroljuk mindazokat az eljárásokat, melyek a fájdalom anatómiai, mechanikai, élettani és biokémiai sajátosságainak figyelembe vételével avatkozik be célzottan, gyorsan és hatékonyan a fájdalom kialakulásának és érzésének folyamatába.
A megbomlott statikai-dinamikai egyensúlyok helyreállításával nem csak tünetileg, de okilag is csökkentjük a fájdalmat.
Az eredményes aktív fájdalomcsillapításhoz elengedhetetlen, hogy a fájdalomcsillapító szakorvos magas szintű ismeretekkel rendelkezzen mechanika-fizika és élettani téren.
MOZGÁSSZERVI FÁJDALMAK – APRÓ KIINDULÓ PONTOK
A mozgásszervi fájdalmak többségére jellemző, hogy bármennyire nagy és kiterjedt is legyen a fájdalom, az eredete és kiindulási pontja egy picike szövet gyulladása. Ez lehet idegi kilépési hely, nyáktömlő, ínhüvely, ín tapadási pont.
Az aktív fájdalomcsillapítás alapja a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás.
Célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás
Az aktív fájdalomcsillapítás egyik fő eszköze a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás. Az eljárás, amikor a mozgásszervi fájdalmak kiinduló pontjaként szereplő picike szövetrész gyulladásának célzott injekciós csillapítása.
Hol eredményes?
A leggyakoribb mozgásszervi fájdalmaknál, mint az izom-, ín-, ínszalag-, ínhüvelyek-, izületi tömlő gyulladások a kis és nagyizületi fájdalmaknál, mozgáskorlátoztottságoknál, funckió beszűküléseknél, járásnehezítettségeknél.
Külön fejezetet érdemel e leggyakoribbnak mondható: hát- és derékfájdalmak kezelése, mely során gyakori az előforduló hajolási nehezítettség, mozgáskötöttség, végtagokba sugárzó fájdalmak és sántítás. Az akut és krónikus lumbago jellegű esetektől, a bordaközi ideg becsípődéséig, hihetetlen nagy a beavatkozási és gyógyítási lehetőség.
Milyen eredmény várható?
A célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás körébe tartozó fájdalmak, mozgáskorlátozottságok megszüntetéséhez általában 3-4–5 alkalom szükséges (az esettől, a megbetegedés jellegétől, a panasz kezdetétől eltelt időig, a folyamat kiterjedéséig sok minden meghatározó a szakember beavatokozásáig, ami az esetek többségében már az első vizsgálattal meghatározható és véleményezhető), mely után a fájdalommentesség sok esetben évekig, évtizedekig megmarad.
Mi az egyedi a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapításban?
Az ízületek felépítésének és működésének alapos ismerete mellett nagyon finom, precíz, pontos anatómiai és mozgásszervi funciók ismeretét igényli, és az így precízen elvégzett injekciózási technika birtokában vezet eredményhez. Ennek oka, hogy a legnagyobb fájdalmat is sokszor akár egy rettentően picike, pár milliméter átmérőjű szövetdarab gyulladása, vagy pld. egy ideg egy körülirt helyen való nyomatása okozza. Ezt a pontos helyet kell tévedés nélkül megtalálni, így a gyulladást vagy egyéb mechanikus fájdalmat megszűntetni.
A RENDELÉSEN AZ ALÁBBI HELYEK INJEKCIÓZÁSÁT VÁLLALOM:
Váll:
acromioclavicularis (AC)
biceps hosszú-fej (LHB) ín
glenohumeralis ízület – hátsó szúrás
subacromial–subdeltoid bursa
Könyök:
ulnaris collateralis ligamentum (UCL)
lateralis/medialis epicondylus (tennis elbow)
radio-capitellaris ín
trans-triceps-ín (posterior szúrás)
olecranon bursa
radiocarpalis ízület
distalis radioulnaris ízület (DRUJ)
carpalis, carpo-metacarpalis (CMC), interphalangialis (P/DIP) ízületek
carpal tunnel syndroma
extensor pollicis brevis and abductor pollicis longus
de Quervain’s
Csípő:
pyriformis injekció
sacroiliacalis ízület
trochanter major/bursa
Iliopsoas tendon: snapping
greater trochanter – bursa
iliopsoas
Térd:
tibialis posterior tendon
pes anserinus
prepatellaris bursa
Boka és láb ízületek:
tibiotalaris ízület
Gyulladáscsökkentésre, fájdalomcsillapításra alkalmas lokális pakolásokat kifejezetten előnyben részesítem a több gyógyszert szedő/vérhígító terápia alatt lévő idősebb pácienseknél. Gyógyszerek szervezetbe juttatása a bőrön keresztül kifejezetten ajánlott ízületi panaszoknál.
Többféle vény nélküli szer található a kereskedelemben, viszont a szakrendelésen személyre szabott, orvosi vényre kapható pakolások kerülnek felírásra.
MILYEN FIZIOTERÁPIÁS KEZELÉSEK ÉRHETŐEK EL A RENDELÉSEN?
1. Lézer terápia
Egyes mozgásszervi panaszok és bizonyos bőrgyógyászati elváltozások esetén lágy lézerterápiát alkalmazunk, amely során a panaszok enyhülnek, beindulnak a szervezet öngyógyító folyamatai, javul a sejtregeneráció, csökkennek a gyulladások. A kezelés fájdalommentes és nincsenek káros mellékhatásai (nem jelent pl. sugár- vagy elektromos terhelést).
2. TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) kezelés
TENS kezelés alkalmával a bőrre helyezhető eszköz segítségével a test fájdalomérző receptorait ingereljük. A kezelés hatására a fájdalomérzet jelentősen csökkenhet és fokozódhat az endorfin, a boldogsághormon termelése is.
3. Az ultrahang kezelés
Az ultrahang kezelés során úgy hat sejtjeinkre a terápia, hogy az ultrahang útjában lévő sejtek rezgésbe jönnek, ezáltal felmelegednek. Az ultrahang által felmelegített területen csökken a fájdalom, ellazulnak az izmok és javul a vérellátás is.
4. Gyógymasszázs
5. Gyógytorna, kinetoterápia